دوشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
nextpay
nextpay

فناوری اطلاعات چیست؟

مفهوم فناوری اطلاعات این بار از سایت دنیای آی تی

ای تی

فناوری اطلاعات یا همان Information Technology(بخوانید اینفورمیشن تکنولوژی) که به اختصار به آن IT می گویند، لغتی است که طی چند سال اخیر زیاد به گوش ما میرسد، از پیدایش و ایجاد واحد فناوری اطلاعات هر سازمان یا ارگانی، تا خبر استخدامی های آن از مجلات و سایتهای کاریابی؛ که این کلمه یا لغت به زبان ساده ترکیبی از چندین علم مختلف کامپیوتر میباشد، از مباحث امنیت، شبکه و برنامه نویسی گرفته تا مدیریت سیستم ها، روش کار با برنامه های مختلف و مدیریت سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری. فناوری اطلاعات از زمانی وارد ایران شد که سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی رفته رفته کارهای خود را از شیوه دستی به خودکار تغیر وضعیت دادند، یعنی دیگر کارها به صورتی دستی و سنتی انجام نمیشد و به جای آن کارها به صورت کامپیوتری و روش های نوین الکترونیکی انجام میشدند، این خود یک انقلاب در انجام امور بود.

منطقا باید یک واحد و نهادی یا حتی افرادی برای طراحی، ایجاد، پشتیبانی و آموزش افراد برای چنین سیستم های باشد، همین علت سبب به وجود آمدن واحد های بنام فناوری اطلاعات درون سازمان ها و ادارات شد.

امروز رشته فناوری اطلاعات یا همان آی تی به صورت جدی در چارت دانشگاهای ایران قرار گرفته و هر ساله شاهد تعداد زیادی دانش آموخته در این رشته هستیم.

رشته فناوری اطلاعات ترکیبی از مباحث مختلف مربوط به کامپیوتر میباشد. این مباحث عبارتند از: شبکه، برنامه نویسی، اینترنت، امنیت و سخت افزار؛ فناوری اطلاعات با ترکیبی از مباحث ذکر شده سبب میشود که به راحتی با سیستم های نرم افزار و سخت افزاری معمولی(نه اختصاصی و خاص) کار کنیم. البته باید بگم که مباحث مربوط به سخت افزار بسیار کمتر از سایر مباحث در فناوری اطلاعات بحث شده است. همچنین مدیریت واحد های فناوری اطلاعات در سازمان های نیازمند دانش کافی و یا مدرک فناوری اطلاعات می باشد.

ما در این سایت سعی میکنیم تمام مواردی که مربوط به آی تی می باشند را برای شما به زبان ساده بازگو کنیم، یادمان نرود فناوری اطلاعات یعنی دنیای آی تی

دنیای آی تی

 

nextpay

درباره امید علیمحمدی

این مطالب را نیز ببینید!

۱۰۰ مگابایت تا ۵ گیگابایت هدیه شگفتانه همراه اول

شرکت همراه اول به مناسبت ۲۴ مین سالگرد تاسیسش بسته اینترنت ۱۰۰ مگابایتی تا ۵ …

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *