پنج شنبه , ۲۷ تیر ۱۳۹۸
nextpay
nextpay

چگونه با سرعت بیشتر دانلود کنیم؟

بروزرسانی نوشته در تاریخ ۱۳۹۷/۲/۲۹

دانلود کردن به زبان ساده یعنی دریافت اطلاعات از شبکه اینترنت و سایر شبکه های دیگر، همچنین ارسال اطلاعات با استفاده از شبکه اینترنت و سایر شبکه ها نیز آپلود گفته میشود. در مدت زمانی که ما به اینترنت متصل هستیم داعم در حال دانلود/آپلود هستیم، زمانی که شما درون مرورگر گوگل، عبارتی را جستجو میکنید، ابتدا عملیات آپلود صورت میگیرد و سپس دانلود، گاهی اوقات نیز، ما باید یک یا چندین فایل را دانلود کنیم، ممکن است این فایل، فیلم، موزیک، برنامه، بازی و هر چیز دیگری باشد. اگر از آن دسته کاربرانی هستید که مدام در حال دانلود فایل هستید، این مطلب را تا پایان ادامه دهید، تا با سرعت بیشتر، و در زمان کمتری، حجم بیشتری دانلود کنید.

۱. افزایش و کاهش سرعت سرور هایی که از آنها دانلود میکنید را بدانید!

در بیشتر موارد کاربران موارد دانلودی مختلفی دارند و یا این موارد در چندین سایت منتشر میشوند، هر کدام از این سایتها یا بهتر است بگوییم سروری که قرار است شما فایلی را از آن دانلود کنید، در ساعات مشخصی در شبانه روز سرعت آن ها کاهش یا افزایش پیدا میکند. مثلا در بعضی از سایتها، از صبح تا عصر سرعت کمتری برای دانلود دارند ولی در عوض شبها دارای سرعت بالاتری هستند و بالعکس

راهکار: شما میتوانید با تست کردن سایتهایی که از آنها دانلود میکنید و یادداشت زمان و سرعت، به میزان سرعت آنها پی برده و دانلود های خود را در زمان هایی که سرعت بیشتر دارند انجام دهید. مثلا سایت A در طول روز سرعت بیشتری دارد و سایت B در طول شب، پس منطقا برای کاهش هزینه ها و صرفه جویی در وقت، میتوانید بر اساس معیار گفته شده دانلود های خود را انجام دهید.

 ۲. سرعت دانلود سایتها رو بداند!

ابتدا دو تصویر زیر را ببینید،در تصویر سمت راست، دو فایل از یک سرور همزمان با یکدیگر در حال دانلود هستند، اگر به بالا عکس نگاه کنید سرعت دریافت ۱.۸ مگابایت بر ثانیه است.

تصویر دوم سمت چپ همین فایلها ها هستند با این تفاوت که تنها یکی از آنها در حال دانلود هست، و اگر متوجه سرعت باشید، میزان سرعت دانلود بین ۷۷۸ تا ۸۱۰ کیلوبایت بر ثانیه است. در صورتی که خط من قادر است تا ۱.۸ مگابایت بر ثانیه دیتا دریافت کند!

هر سایتی با توجه به منابع سخت افزاری که در اختیار دارد، سرعت دانلود متغییری داری، به عنوان مثال، سایت A بیشتری سرعتی که به کاربر ارائه میدهد، ۱مگابایت بر ثانیه است و سایت B سرعت ۵۰۰ کیلوبایت، شما باید متوجه این سرعت باشید، تا اگر سرعت دانلود خط شما بیشتر از سرعت سایت است چندین دانلود با یکدیگر انجام دهید. مثلا شما میتوانید در هر ثانیه ۱۵۰۰ کیلوبایت دیتا از اینترنت دانلود کنید، اگر از سایت A دانلود کنید، تقریبا ۱۰۰۰ کیلوبایت از سرعت شما مصرف میشود، و ۵۰۰ کیلوبایت دیگر بدون استفاده باقی میماند، شما میتوانید برای دست یابی به حداکثر سرعت بیشتر، چندین دانلود به صورت همزمان انجام دهید.

۳. دو یا بیشتر از دو فایل به صورت همزمان دانلود کنید!

اگر مورد شماره ۲ را کامل متوجه شده باشید، در میابید که به چه علت باید چندین دانلود را به صورت همزمان انجام دهید، البته باید توجه داشته باشید که اگر تعداد همزمان دانلود های شما افزایش پیدا کنید، سرعت اصلی شما نیز کاهش پیدا میکند، مثلا اگر شما میتوانید در هر ثانیه ۱۵۰۰ کیلوبایت دیتا از اینترنت دانلود کنید، اگر ۵۰ عدد فایل از سرور های مختلف یا حتی یکسان، با یکدیگر دانلود کنید، ممکن است حداکثر سرعت دریافت شما ۱۰۰۰ کیلوبایت شود، این مورد دلایل بسیار زیادی دارد که باید کمی با شبکه آشنا باشید تا متوجه شوید، پس سعی کنید تعداد زیادی دانلود به صورت همزمان انجام ندهید، به نظر من بهترین حالت ۲ یا ۳ عدد دانلود همزمان می باشد، این مقدار با تست و تجربه بدست آمده است!

۴. دو عدد فایل با حجم یکسان از یک سرور را به صورت همزمان دانلود نکنید!

عکس زیر را مشاهده کنید:

شاید این مورد کمی نامفهوم باشد، ببینید زمانی که شما یک فایل با حجم ۱ گیگابایت از یک سایت دانلود میکنید، بعد از اتمام دانلود، باید مدت زمانی جهت ایجاد و تست فایل توسط نرم افزار های مدیریت دانلود مانند IDM صرف شود. به عنوان مثال اگر شما یک فایل ۱ گیگابایتی را در مدت زمان ۱۰ دقیقع دانلود کنید، تقریبا یک الی ۲ دقیقه زمان لازم است تا بعد از اتمام دانلود، فایل شما تست شود که آیا فایل به درستی دانلود شده است یا خیر، حال اگر حجم این فایل بیشتر باشد، یا سرعت سیستم شما کمتر باشید ممکن است این مدت زمان تا ۵ یا حتی بیشتر از ۵ دقیقه زمان بگیرد، حال اگر شما در حال دانلود ۲ عدد فایل به صورت مجزا و همزمان از سات A باشید بعد از اینکه دانلود این فایل ها به اتمام رسید، سیستم به مدت چند دقیقه عملیات دانلود را متوقف کرده،این مورد برای افرادی که از دانلود شبانه یا رایگان استفاده میکنند ملموس تر است.

راهکار:

اگر شما دارای ۱۰ عدد فایل یا به عبارت بهتر ۱۰ عدد لینک دانلود از سایتهای A و B دارید، ابتدا تنظیمات دانلود همزمان را بر روی عدد ۲ یا ۳ قرار دهید، سپس به ترتیب زیر، لینک های دانلود را مرتب کنید.

A

B

A

B

و…

و بدین صورت ترتیب را تکرار کنید.

اگه شما ۲۰ عدد فایل داشته باشید و قرار باشد در زمان رایگان شدن ترافیک این فایلها را دانلود کنید و بعد از اتمام دانلود، تست کردن هر فایل ۲ دقیقه زمان لازم داشته باشد، در نهایت شما ۴۰ دقیقه زمان برای صرفا تست و آماده سازی فایل بعد از دانلود تلف کرده اید که در این مدت فایلی دانلود نمیشود، ولی با راهکار بالا در مدت زمان شروع تا پایان دانلود های شما، سیستم بدون وقفه و ایست در حال دانلود میباشد، فرض کنید سرعت دانلود شما ۱۸۰۰ کیلوبایت برثانیه باشد، با این سرعت در مدت چهل دقیقه میتوانید ۴۲۰۰ مگابایت داده دانلود کنید!

۵. لینک دانلود از سرور های عمومی را مستقیم و خصوصی کنید!

گاهی اوقات در صورت لزوم نیازمند دانلود فایل از سرور های عمومی و رایگان هستیم، مانند


که از دانلود فایل، زیرمجموعه گیری و خرید اکانت به شما درآمد میدهد، البته به دلار!!! یا مانند این سایت  که به شما ۵۰۰۰ گیگ فضای رایگان میدهد

اما نکته ای که باید بدان توجه کنید این است که اغلب به دلیل تعداد دانلود بسیار زیاد از این سرور ها، شرایطی بسیار سخت برای دانلود در نظر دارند، اغلب دانلود این سرور ها مستقیم نیستند، مثلا اگر شما یک فایل ۲گیگابایتی را به میزان ۹۹.۹۹ درصد انجام داده باشید، اگر به دلیلی دانلود به اتمام نرسد، باید دانلود را از ابتدا انجام دهید، و یا اینکه هر لینک دانلود برای آی پی ثبت میشود و شما با تغییر آدرس آی پی و یا قطع اتصال اینترنت، نمیتوانید فایل را مجددا دانلود کرده و باید عملیات دریافت لینک جدید را دوباره طی کنید.

راهکار: برای این کار شما میتوانید درون این سرور ها به رایگان عضو شده و هنگامی که میخواهید فایلی را دریافت کنید، فایل مورد نظر را ابتدا به اکانت شخضی خود انتقال داده، سپس عملیات دانلود را شروع کنید، با این کار شما سرعت زیاد تر،لینک مستقیم، عدم محدودیت و … را دریافت میکنید.

تا اینجا با این ۵ مورد مهم آشنا شدید، اگر موردی در ذهن شماست در قسمت نظرات اعلام کنید تا با نام شما در دنیای ای تی منتشر کنیم.

امید علی محمدی

nextpay

درباره امید علیمحمدی

این مطالب را نیز ببینید!

در مورد نرم افزار و شغل خود اطلاعات داشته باشید

در مورد برنامه ای که استفاده میکنید اطلاعات داشته باشید همیشه برام سوال بود که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *