شنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
nextpay
nextpay

روش های جلوگیری از سوختن هارد دیسک

هارد دیسک (Hard Disk) یکی از قطعات حیاتی و مهم کامپیوتر است،قطعه ای که در هر یک دقیقه ۵۴۰۰ دور گردش دارد، یعنی با هر پلک زدن چشم این قطعه ۱۰۰ گردش را انجام میدهد، این قطعه وظیفه ذخیره و بازیابی اطلاعات در کامپیوتر را بر عهده دارد. سیستم عامل، برنامه های کاربردی، انواع فایل ها و … همگی درون هارد ذخیره میشوند. قیمت این قطعه نیز با توجه به نوع آن و شرکت سازنده، و البته زمان، متغییر است. بعنوان مثال در زمان نوشتن این مطلب قیمت هارد دیسک وسترن دیجیتال ۱ ترابایت بین ۲۷۰ تا ۳۴۰ هزار تومان می باشد. البته از نوع داخلی(منظور همان هارد هایی هستند که بر روی مادربورد سوار میشوند).

در اینجا به مواردی اشاره میکنیم که شاید ساده باشند ولی در دراز مدت و همجواری با برخی عوامل دیگر باعث سوخت هارد و از بین رفتن اطلاعات میشود.

  1. کپی کردن های سنگین(عملیات سنگین و طولانی مدت خواندن و نوشتن)

گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که ما میخواهیم حجم بسیار زیادی اطلاعات را با یک کپی پیست انجام دهیم یا به زبان ساده میخواهیم به صورت یکجا ۵۰ گیگابایت اطلاعات را به درایور یا هارد دیگری انتقال دهیم. منطقا این حجم از اطلاعات سبب داغ شدن هارد شده و گرمای بیش از حد دشمن همیشگی قطعات کامپیوتری بوده است. تصویر زیر را مشاهده کنید

در این پنجره شما مشاهده میکنید که در حال کپی کردن اطلاعاتی به حجم ۴۰ گیگابایت هستیم. این عملیات تقریبا ۳۰ دقیقه زمان بر است و درگیر کردن هارد به مدت ۳۰ دقیقه سبب افزایش دما و احتمال خرابی میشود، پس بهتر است این عملیات را در چند مرحله انجام دهید، یا اگر این امکان مقدر نیست، شما میتوانید با هر ۳۰ درصد پیشرفت عملیات، این انتقال را متوقف کرده و سپس از سر گیری کنید، مدت استراحت را میتوانید مثلا ۲ دقیقه تعیین کنید. به زبان بسیار ساده یعنی وفتی عملیات شما ۳۰ درصد شد، آن را متوقف کرده ۲ دقیقه صبر کنید و سپس عملیات را آغاز کنید تا درصد به ۶۰ برسد و به همین صورت، این کار سبب خنک شدن هارد شده و در دراز مدت بسیار بسیار چشم گیر است. اگر نسخه سیستم عامل شما اجازه توقف انتقال اطلاعات را نمیدهد میتوانید از برنامه های مدیریت انتفال فایل مانند “ترا کپی” استفاده کنید.

این عملیات زمانی بیشتر به چشم می آید که عملیات شما درون یک هارد انجام شود، یعنی از یک درایو به درایو دیگر، زیرا در این صورت عملیات خواندن و نوشتن توسط یک هارد دیسک انجام میشود، ولی زمانی که بخواهید اطلاعات را از یک هارد به هارد دیگری کپی یا انتقال دهید، فشار کمتری به ۲ هارد وارد میشود، زیرا یک هارد عملیات خواندن و هارد دیگر عملیات نوشتن را انجام میدهد.

این مطلب به مرور آپدیت میشود. تاریخ آخرین آپدیت ۱۳۹۷/۰۳/۱۴

موفق باشید

امید علی محمدی

nextpay

درباره‌ی امید علیمحمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *